Past Awards

Since its inception in 2013, the Innovative Education Endowment has awarded InnEdCO Conference stipends to classroom teachers to improve student achievement through the integration of technology into K-12 classrooms. In 2014, the endowment expanded its scope to include Special Project grants to improve student achievement through the integration of technology into K-12 classrooms and schools.  Congratulations to the individuals and educational teams who have received an award! The Innovative Education Grants committee would like to thank the educators who graciously shared their expertise with our team. They read and ranked all of the applications based on a rigorous set of criteria.

2017 InnEdCO Conference Stipends
Finalists

Congratulations to the following Colorado educators! They will receive a $500 stipend to attend the 2017 InnEdCO conference:

2017 Innovative Education Grants Stipend Finalists
Janette Barela
Deborah Bass O'Brien
Alyssa Blechar
Stephanie Crawford
Jessica Frahm
Kathylne Gaber
Samantha Gray
Tammy Hermance
Teri Hurtuk
Kristie Letter
Carmen Moyer
Catherine Peterson
Molly Rauh
Mila Sbrocca
Kristen Stewart
Lauren Tinker
Sarah Weeks
Claire West

Denver Public Schools
Salida School District
Douglas County School District
Boulder Valley School Districtr
Denver Public Schools
Montrose County School District RE-1J
Pueblo District 70
Greeley-Evans School District 6
Cherry Creek School District
Boulder Valley School District
Colorado Springs District 11r
Weld RE-4 School District
Weld RE-4 School District
Boulder Valley School District
Greeley-Evans School District 6
Douglas Country School District
Poudre School District
Douglas County School District

Maxwell Elementary School
The Crest Academy
Acres Green Elementary School
Flatirons Elementary School
Skinner Middle School
Montrose High School
North Mesa Elementary School
Six Elementary Schools
Buffalo Trails Elementary
Peak to Peak Charter School HS
Keller Elementary School
Grandview Elementary School
Severance Middle School
Kohl Elementary School
Jackson Elementary
Acres Green Elementary
Lopez Elementary School
Wildcat Mountain Elementary School

Library/Technology Teacher
5th/6th Grade Teacher
1st Grade Teacher
3rd Grade Teacher
Language Arts Teacher
Technology Teacher & Coach
5th Grade Teacher
Blended Learning Coach
Gifted and Talented Teacher
High School English Teacher
2nd Grade Teacher
4th Grade Teacher
6th Grade Social Studies/Science
Teacher-Librarian/Tech Teacher
Digital Literacy Instructional Specialist
Digital Literacy Instructional Specialist
Media Technology Specialist
2nd Grade Teacher

2016 Special Projects Awards

Special Project Project Lead School District
STEM Robotics Anne Wild Eldorado K-8 Boulder Valley School District
We-Do Robotics in the ELL Elementary School Leonardo Rodriguez Richard T. Castro Denver Public Schools
High Tech Music Production and Performance Benjamin Dale Rock Canyon High School Douglas County School District
3-D Virtual Reality MakerSpace Dawn DuPriest Preston Middle School Poudre School District
MS/HS Programming, Robotics and 3-D Wendy Boland Roaring Fork High School Roaring Fork School DIstrict
Visual and Fine Arts MakerSpace Lisa Derning Steamboat Springs High School Steamboat Springs School District
Electronics and Space Sciences in Math Maggie Jones Windsor Middle School Weld RE-4
High Tech String Orchestra Steven Lambert Multiple Elementary Schools Colorado Springs School District 11

2016 ISTE Conference Stipend Awards

Teacher Position School District
Kristin Allen Instructional Coach East Elementary School Moffat County School District RE-1
Kristen Crank Technology Integration Teacher Severance Middle School Weld RE-4 School District
David Dillard Sixth Grade Teacher Skyway Park Elementary School Cheyenne Mountain School District 12
Patrick Griffin Third-Fifth Grade Educator Jamestown Elementary Boulder Valley School District
Katie Hagan First Grade Teacher Sopris Elementary School Roaring Fork School District
Karen Hamlow Instructional Resource Teacher Woodland Park High School Woodland Park School District
Mattea Juengel Honors Algebra II and Geometry Teacher Abraham Lincoln High School Denver Public Schools
Katherine Klaver Third Grade Teacher STEM Magnet Lab School Adams 12 Five Star Schools
Nicole Ottmer Library Technology Educator/SpEd Teacher Trailblazer Elementary Colorado Springs School District 11
Mindy Whittlesey K-12 Computer Teacher Byers School Byers School District 32J

2015 Special Project Awards

Project Lead Project School/District
Christine Archer-Davison, Instructional Technology Coordinator Creative Engineering and Technology (CREATE) Expo event Cherokee Trail High School, Cherry Creek Schools
Paige Feldman, Art Teacher Art, Technology and Technological Art Forms High Peaks Elem. School, Boulder Valley Schools
Robbi Makely, Blended Learning Coordinator/STR/DR 21st Century Art, Music and PE Hallett Fundamental Academy, Denver Public Schools
Stuart Rhodes, Integration Support Specialist Goo-ros (Train the Trainers) Program Cheyenne Mountain School District
Brenda Smith, Superintendent Journalism in a Small, Rural School District Karval Junior High/High School, Karval School District

2015 InnEdCO Conference Stipend Awards

Teacher School District
Michelle Eckstein, Elementary Technology Teacher Peak to Peak Charter School Boulder Valley Schools
Jackie Giehm, Library/Media Specialist Mountain View Elementary School Weld RE-4
Dee James, HS Vocational Teacher & Technology Coordinator Ouray School Ouray School R-1
Jen Maley, Library Media Specialist Severance Middle School Weld RE-4
Dorina Miller, Digital Teacher Librarian O’Connell Middle School JeffCo Schools
Amy Ravel, Technology Teacher Asbury Elementary School Denver Public Schools
Madison Shipley, 11th Grade Math & DSST Content Lead DSST: Green Valley Ranch High School Denver Public Schools
Alethea Stadler, Teacher Librarian & Director of Technology Salida del Sol Academy Charter School, Weld District 6
Jessica Stevens, 3rd Grade Teacher Hulstrom Elementary School Center Consolidated School District
Kim Stromberg, MS English & District Instructional Leader Hulstrom K-8 Adams Twelve Five Star Schools

2014 Special Project Awards

Project School/District
Janice Doleza, Math Teacher Differentiated Math Instruction Norwood Middle & High Schools, Norwood Public Schools
Katie Gallagher, 2nd Grade Teacher Create 21st Century Classroom Flatirons Elementary School, Boulder Valley Schools
Victoria Hall,  Ed Tech Specialist Video Production Club Mountain View Elementary School, Weld RE 4
Hannah LeCount, International Baccalaureate Coordinator Distance Learning Initiative Charles Hay World School, Englewood Public Schools
Yvonne Miller, Teacher Librarian Create Makerspace Castle Rock Middle School, Douglas County School District
Ashley Pollard, Science Teacher Science Apps and Simulations Elizabeth High School, Elizabeth School District C-1
Scott Trautwein, Dir. of Technology Virtual Field Trips Brush School District RE 2J

2014 InnEdCO Conference Stipend Awards

Teacher School District
Betty Tabetha, 5th Grade Teacher Hulstrom K8 Adams12 Five Star Schools
Blais Dyan, Kindergarten Teacher Patrick Henry Elementary Colorado Springs School Dist 11
Stephen Compton, Technology Teacher Basalt Elementary School Roaring Fork School District
Lindsay Craddock, 3rd & 4th Grade Reading/Writing Teacher Hodgkins Elementary Westminster District 50
Anne Dewey, Librarian Estes Park High School Estes Park School District R-3
Susan-Marie Farmen, 5th Grade Teacher Montclair School of Academics and Enrichment Denver Public Schools
Katie Gallagher, 2nd Grade Teacher Flatirons Elementary School Boulder Valley School District
Jennifer Hanners, 2nd/3rd Grade Multi-Age Teacher Bea Underwood Elementary Garfield 16
Jeremy Heiser, Media/Technology Teacher Glenwood Springs Elementary School Roaring Fork School District
Jennifer Kennedy, Kindergarten Teacher Lake City Community School Hinsdale County School District
Stacey Maule, 8th Grade Math Teacher Glenwood Springs Middle School Roaring Fork School District
Melissa Quinn, Technology Teacher East Grand Middle School East Grand School District
Colin Rickman, Media Technology & 8th Grade Math Teacher Longs Peak Middle School St. Vrain Valley School District
Sarah Weeks, Media Specialist & Technology Teacher Lopez Elementary Poudre School District

 2013 InnEdCO Conference Stipend Awards

Teacher School District
Crystal Rigel, 6th Grade Teacher Holyoke Elementary School Holyoke School District Re-1J
Jamie Lindquist, Social Studies Teacher Antonito High School South Conejos School District
Susan Greenberg, Math Instructor & Dept Chair Century Middle School Adams 12 Five Star Schools
Mindy Whittlesey, 6th Grade Teacher Byers Elementary Byers School District
Charles Moricle, English Teacher Patriot Learning Center Falcon School District 49
Robbi Makely, Technology Integration Teacher DCIS at Ford Elementary Denver Public Schools
Lisa Larson, Teacher Bishop Elementary School Englewood Schools
Brendan Hackett, Teacher Librarian Ralston Valley High School Jeffco Schools
Paul Schkade, Media Specialist McGraw Elementary School Poudre School District
Anna White, 5th Grade Teacher Strawberry Park Elementary School Steamboat Springs School District
Teri Romshek, STEM Integration Specialist Skyview Elementary School Weld RE-4 School District
Peggy White, Career Tech Ed & Post Secondary Teacher Plum Creek Academy Douglas County Schools
Cecilia LaFrance, Teacher Librarian Summit Middle School Boulder Valley School District Charter
Vicki Powell, Business Teacher Crowley County High School Crowley County School District RE-1J
Denise Rubio-Gurnett, Principal Trailblazer Elementary School Colorado Springs School District 11
Greg Edson, Social Studies Teacher Fort Morgan High School Morgan County School District RE-3
 

Copyright © 2013 - 2017· All Rights Reserved

Innovative Education Colorado
(Formerly TIE Colorado)
6547 N. Academy Blvd.
#444
Colorado Springs, CO 80918

Partners & Sponsors